1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Turunçgil Üreticisini Rusya Krizinden Sonra Dolu Vurdu

Turunçgil üreticisini Rusya krizinden sonra dolu vurdu

08.09.2016

Adana Turunçgil Üreticileri Birliği (ADATÜB) Başkanı Rifat Karabucak, Rusya ile yaşanan kriz nedeniyle ne yapacağını şaşırmış durumda olan turunçgil üreticilerinin, son günlerde dolu yağışının verdiği zarardan sonra ne yapacağını bilemez hale geldiğini söyledi.

Tarım denilince ilk akla gelen merkezlerden biri olan Çukurova’da üretim yapan çiftçiler, tarım sigortaları ile ilgili yaşadıkları sorunları, çözüm önerilerini ve taleplerini, ADATÜB tarafından düzenlenen toplantıda, konunun muhatabı TARSİM yetkililerine bizzat iletti.

ÇİFTÇİLER, TARSİM’E SORUNLARINI ANLATTI

Adana Çiftçiler Birliği salonunda düzenlenen toplantıya; TARSİM Bitkisel Ürün Sigortaları Müdürü Ertuğrul Çelik, Müdür Yardımcısı Dr. Erol Yalçınkaya, TARSİM Adana Bölge Müdürü İrfan Alkaş, ADATÜB Başkanı Rifat Karabucak ve Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru ile çiftçiler katıldı. Toplantı, TARSİM yetkilileri ile çiftçiler arasında soru-cevap şeklinde gerçekleşti. Çiftçiler, TARSİM yetkililerine, tarım sigortaları ile ilgili yaşadıkları tüm sorunları detaylarıyla anlattı, çözüm istedi. Toplantıda en çok hatalı yapılan ekspertizlerden dert yanan çiftçiler, çözüm noktasında TARSİM yetkililerinden destek istedi. TARSİM Bitkisel Ürün Sigortaları Müdürü Ertuğrul Çelik, tarım sigortası yapılırken komşu bilgisi istenmesinden, ekspertizlerden ve yanlış verilerden yakınan çiftçilerinin sorularını tek tek yanıtladı.

RUSYA’DAN SONRA DOLU DARBESİ

Toplantının ardından açıklama yapan ADATÜB Başkanı Rifat Karabucak, Rusya ile yaşanan kriz nedeniyle ne yapacağını şaşırmış durumda olan turunçgil üreticilerinin, son günlerde dolu yağışının verdiği zarardan sonra ne yapacağını bilemez hale geldiğini ifade etti.

Adana’daki turunçgil üretiminin büyük bir kısmının yer aldığı ve tarla ziraatinin etkin olduğu bölgelerde yaşanan dolu zararının üreticiler için kabus olduğunu belirten Karabucak, “Üretici kara kara düşünüyor. ‘Sezon başlamadan bitti’ sesleri fısıltı gazetesinde seslendirilmeye başlandı. Rusya krizinin arkasından yaşanan dolu yağışı, üreticiyi olumsuz etkiledi ve çaresiz bıraktı” dedi.

SOSYAL PATLAMA UYARISI

Üreticilerin, Ziraat Bankası, tarım kooperatifleri ve özel banklara olan borçlarını nasıl ödeyeceklerini kara kara düşünmeye başladığını ifade eden Rifat Karabucak, şunları söyledi:

“Biz üreticiler olarak, Rusya krizi ve en son dolu felaketinden dolayı kullanmış olduğumuz kredilerin faizsiz ötelenmesi ve yıllık masraflarımızın bir kısmının Çiftçi Kayıt Sistemi’ne dayalı olarak devlet tarafından nakdi olarak ödenmesini talep etmekteyiz.”

ADATÜB Başkanı Rifat Karabucak, turunçgil sektörünün, en vasıfsız işçi istihdam edilen sektör olduğunu belirterek, “Turunçgil sektörü, günlük kazanca dayalı bir istihdam sektörüdür. Bu insanların işsiz kalması sosyal bir patlamaya sebep olabilir. Turunçgil, istihdamda hiç de yabana atılmayacak bir sektördür” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler