1. Ana Sayfa
  2. Hakkimizda

HAKKIMIZDA

Biz Kimiz?

2011 yılında ADATÜB olarak isim alan birliğimizin aslında geçmişi 1998 yılında Adana’nın önde gelen 20 üreticisi tarafından TUYED (Turunçgil Yetiştiricileri Derneği) ile başlamıştır. 2004 yılında üretici birlikleri kanunu çıkınca dernek üyelerinin çoğu Yüreğir ilçesinde bulunduğundan AYTÜB (Adana Yüreğir Turunçgil Üreticileri Birliği kuruldu. 2011 yılında da şuan ki ismiyle anılmaktadır.

Ne Yapıyoruz ?

ADATÜB’ün kuruluş amacı üreticilerimizi bilinçlendirip dünyadaki rekabetçi pazara adapte olabilmesini sağlamaktır. Bu amaçla üreticinin daha kaliteli, daha sağlıklı, daha fazla üretim yapabilmesi için turunçgil üretiminde dünyanın öncü ülkelerinden olan İspanya, Amerika, Güney Afrika, İtalya, İsrail gibi ülkelerden belirli aralıklarla danışmanlar getirmektedir. Bu danışmanlar turunçgil ile ilgili, budamadan ilaçlamaya, gübrelemeden don koşullarında neler yapılabileceğine kadar her türlü bilginin paylaşıldığı birçok bilgilendirme toplantıları yapmaktadır. Birliğimizin üyesi olan üreticilerin %80′inin İTU (İyi Tarım Uygulaması) Belgesi, bir çok üreticimizin de GLOBAL GAP belgesi bulunmaktadır.

Ne Yapıyoruz ?

Birliğimizin şuan da 140 üyesi bulunmakla birlikte Çukurova’daki üretimin çoğunu temsil etmektedir. Birliğimizin daha kaliteli, daha sağlıklı ve daha fazla turunçgil üretilebilmesi için üreticilerimize her türlü desteği vermekten gurur duymaktadır.