1. Ana Sayfa
  2. Başkandan

BAŞKANDAN

Burak

Adana TURUNÇGİL Diyarı

Geçmişte pamuğuyla ünlü Adana, günümüzde artık turunçgil çeşitleriyle anılıyor. Türkiye’de ortalama 3.5 milyon tonu bulan turunçgil rekoltesinin yüzde 24’ü ilimizin bereketli topraklarında hasat ediliyor. Bir başka deyişle 850 bin tona yakın narenciye çeşidi, iç ve dış pazarlara Adana’mızdan gönderiliyor. Ülkemizde 1 milyar doları aşan ekonomik değer yaratan, doğrudan veya dolaylı olarak yaklaşık 5 milyon kişinin geçimini sağlayan turunçgil tarımında Adana’nın daha fazla söz sahibi olması ve üretimi sürdürülebilirliği amacıyla 2011 yılında ADATÜB’ü kurduk.

Yılda ortalama 307 bin ton portakal, 236 bin ton mandalina, 163 bin ton greyfurt, 134 bin ton limon ve bin 145 ton turunç hasadının yapıldığı Adana’mızda üreticilerimizin emek ve alın terini daha da değerli kılmak adına ADATÜB çatısı altında bir araya geldik. 5 yıl önce 20 turunçgil üreticisinin kuruculuğunda tüzel kimliği oluşan birliğimizin şuan 103 üyesi bulunuyor.

Birliğimiz, turunçgil üreticilerini bilinçlendirmek, daha kaliteli, daha sağlıklı, daha fazla üretim yapılabilmesi için çalışmalar yürütüyor. Turunçgil üretiminde söz sahibi olan ülkelerin başında gelen İspanya, ABD, Güney Afrika, İtalya ve İsrail’den konuk ettiğimiz danışmanlar, üyelerimize budamadan ilaçlamaya, gübrelemeden don koşullarında neler yapılması gerektiğine kadar çeşitli konularda bilgilendirmelerde bulunuyor. Ürünlerimizin dış pazarda daha çok tercih edilmesi için yürüttüğümüz çalışmalar da sevindirici sonuçlar verdi. Üyelerimizin yüzde 80’i İyi Tarım Uygulaması belgesine (İTU) sahip oldu. Birçok üreticimiz de Glabol Gap belgesiyle dış pazardaki rekabetçi yönlerini güçlendirdi.

Birlik olarak, yeni çeşitlerin ovaya uyumu ve yaygınlaşması için Çukurova Üniversitesi, ALATA ve BATEM Araştırma Enstitüsü’ndeki akademisyenlerden de yardım alıyoruz. Yurt dışından ve yurdumuzdan konuk ettiğimiz uzman kişiler, turunçgillerde beslenme, çeşitlilik, budama ve hastalılarla ilgili bilgilendirmelerde bulunuyor. Üyelerimizin Arjantin, Güney Afrika gibi turunçgil yetiştirilen ülkelerdeki gelişmeleri yerinde görmesi için organize ettiğimiz geziler de çok verimli geçiyor.

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliğiyle Adana’ya Turunçgil Parkı kazandırmayı çok istiyoruz. Tüm turunçgil çeşitlerinin yer alacağı bu parkta 7’den 70’e tüm insanların keyifli saatler geçirmesi bizleri de mutlu edecektir. Her yıl narenciye çeşitlerinin çiçek açtığı nisan ayında geleneksel olarak kutlanan Portakal Çiçeği Karnavalı da kentimizin tanıtımı açısından büyük önem taşıyor. İnsanın ruhunu arındıran kokuların kentimizi sardığı günlerde yapılan karnavala ADATÜB olarak katılıyoruz. Karnaval kapsamındaki etkinliklerde halkımıza ve çeşitli kentlerden gelen konuklara ikramlarda bulunuyoruz. Turunçgil Parkı tamamlandığında da Portakal Çiçeği Karnavalı’nın bazı etkinliklerini da burada gerçekleştirmek bizlere ayrı bir mutluluk ve gurur verecektir.

Turunçgil üreticilerinin belli başlı sorunları arasında pazarlama, paketleme, işleme ve depolama konuları geliyor. Bu sorunlara çözüm üretme adına ADATÜB olarak ilgili bakanlıklar, kurum ve kuruluşlara taleplerimizi iletip, beklentilerimizi paylaşıyoruz.

Gübre, mazot, su, elektrik gibi üretim girdilerinin yanı sıra ilaçlama, depolama, ambalajlama ve nakliye alanında vergi oranlarının indirilmesi üreticilerimizin rekabetçi yönünü arttıracağından, bu konularından da sürekli takipçisiyiz.

Bu işe gönül veren, üreten, ülkemiz için katma değer yaratan, her koşulda üretimden vazgeçmeyen değerli yönetim kurulu arkadaşlarım ve değerli üyelerimizle yola çıktık. Bu yolda bize destek veren tüm kurum, kuruluş ve çiftçilerimize teşekkür ediyoruz.