1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Meyer Limonunda Erken Hasat Üreticiyi Üzüyor

MEYER Limonunda Erken Hasat Üreticiyi Üzüyor

15.10.2015

MEYER limon, yaklaşık 20 yıldır Adana ve çevresinde yetiştirilen erkenci ve bol verimli bir limon türüdür. Hasat zamanı Eylül ayında başlayan ve yıl başına kadar devam eden bol sulu MEYER limonun Türkiye genelinde %80’e yakını Adana ve çevresinde ekilmiştir.

İç tüketimde oldukça yoğun kullanıldığı gibi nadiren de olsa geçmiş yıllarda yakın komşularımıza yeşil veya talebe göre sarartılmış olarak ihraç edilmektedir. İçinde bulunduğumuz yılda dünyada limonun az olması ve doğal afetlerden zarar görmesi sonucu iç piyasada limona yoğun bir talep olmuştur. Yoğun talepten ve yatak diye tabir edilen depo limonunun da az olmasıyla fiyatlar aşırı yükselme göstermiştir.

Bununla beraber daha dalında henüz olgunlaşmamış erkenci olan MEYER limon zamanından önce hasat edilerek iç piyasada oluşan açık telafi edilmeye çalışılmaktadır. Ayrıca ülkemizden yurtdışına yapılacak olan meyve ihracatçısının başlayabilmesi için İhracatçılar Birliği, Üretici Birlikleri ve İl Tarım Müdürlükleri’nin ortak kararı ile her tür için ayrı ayrı onay alma zorunluluğu vardır.

Üreticiler, büyük emekler vererek ürettikleri ürünlerinin erken hasat yapılmasından ve ürünlerinin yanlış değerlendirilmesinden rahatsız olmaktadırlar.

Diğer Haberler