1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. İsrail Türk Limonu Ile Rekabet Edemiyor

İsrail Türk limonu ile rekabet edemiyor

17.11.2017

Yasar-Ozekenci

Adana Turunçgil Üreticileri Birliği (ADATÜB) üyesi Ali Hikmet Aksu, İsrailli üreticilerin limon pazarında Türk çiftçilerle boy ölçüşemediğini söyledi. Aksu, bu nedenle İsrailli üreticilerin limon dışındaki narenciye türlerine yöneldiğini kaydetti.

ADATÜB, Adanalı turunçgil üreticilerinin bilinçlenmesi ve dünya pazarıyla rekabet edebilmesi için yürüttüğü çalışmalara bir yenisini daha ekledi. ADATÜB üyelerinden oluşan 28 kişilik heyet İsrail’e giderek, turunçgil üretimiyle ilgili incelemelerde bulundu.

rk_1

İsrail’de bulunan Adanalı üreticiler, tarım ve sulama teknolojileri hakkında bilgiler aldı. ADATÜB üyelerinin, 21-26 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen İsrail ziyareti ile ilgili değerlendirme toplantısı Divan Oteli’nde yapıldı. Turunçgil üreticilerinin de hazır bulunduğu toplantının açılışında konuşan ADATÜB Başkanı Rifat Karabucak, turunçgil üreticilerini bilinçlendirmek, daha kaliteli, daha sağlıklı ve daha verimli üretim yapılabilmelerini sağlamak amacıyla çalışmalarını her alanda büyük bir gayret ve titizlikle sürdürüldüğünü ifade etti. Bu kapsamda zaman zaman yurt dışı geziler organize ettiklerini belirten Başkan Karabucak, son olarak İsral’i ziyaret ederek, oradaki tarımsal gelişmeleri inceleme fırsatı bulduklarını söyledi.

 

 netafim

DAMLA SULAMA VERİMLİLİĞİ ARTTIRIYOR

Başkan Karabucak’ın ardından söz alan Mahmut Gürani, İsrail gezisinde edindikleri izlenimleri paylaştı.

Gürani, damla sulama tekniğini dünya ile tanıştıran İsrail’in, bu teknoloji için gerekli olan malzeme ve boruların ihracatıyla ülke ekonomisine yılda 500 milyon dolarlık katkı sağladıklarını ifade etti. Gürani, “Damla sulamada, bitki ve ağaçların diplerine yerleştirilen plastik borular aracılığıyla her bitkiye, kendi yapısına uygun miktarda gübre ve su verilmesi sağlanıyor. Böylece bir yandan su israfının önüne geçilirken, diğer yandan tarımsal üretimin verimliliği arttırılıyor’’ dedi.

Gürani, damla sulama tekniğinin bazı türlerde verimliliği üç kat arttırdığını da dile getirdi.

adatub_1

ŞEKLİNDEN ÇOK TADINA ÖNEM VERİYORLAR

Heyette bulunan Ali Hikmet Aksu ise, İsrail’in aşılama yöntemi ile geliştirdiği yeni turunçgil çeşitleri hakkında bilgi verdi. İsrail’de üretilen turunçgilin şeklinden çok tadına ve kalitesine önem verildiğini belirten Aksu, inceleme gezisinde ‘Mikhail Clementine’, ‘Sweetie’, ‘Flamingo’, ‘Einat’, ‘Kedam’, ‘Efrat’, ‘Ayelet’ gibi yeni cinslerle tanıştıklarını dile getirdi.

Aksu, ‘’İsrail’de yetişen turunçgiller, ülkemizde yetişen ürünlere nazaran daha az asit oranına sahip. En önemli farklardan biri bu diyebiliriz. Farklı cinslerin aşılanmasıyla elde edilen bu ürünler ülkemizde de yetiştirilmeye uygun’’ ifadelerini kullandı.

İsrail’de limon üretimine ağırlık verilmediğine de işaret eden Aksu, çiftçilerin limon pazarında Türkiye ile yarışamayacaklarını bildikleri için farklı ürünlere yöneldiklerini sözlerine ekledi.

Remziye-Karabucak

Remziye-Karabucak-2

Diğer Haberler