1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Elektrik Kesintisi Sulamaya Engel Oluyor

Elektrik kesintisi sulamaya engel oluyor

17.11.2016

Turunçgil üreticisini Rusya’dan sonra elektrik kesintileri vurdu

Adana Turunçgil Üreticileri Birliği (ADATÜB) Genel Sekreteri M. Yaşar Özekenci, turunçgil üreticisinin, sabırsızlıkla Rusya’dan gelecek olumlu haberi beklediğini kaydetti. Türkiye-Rusya ilişkilerindeki belirsizlik nedeniyle sıkıntılı günler geçiren turunçgil üreticisini, şimdi de uzun süreli elektrik kesintileri vurdu. Sık sık yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle üretici bahçesini sulayamamaktan şikayetçi.

“BELİRSİZLİK ÜRETİCİYİ KAYGILANDIRIYOR”

Adana Turunçgil Üreticileri Birliği (ADATÜB) Genel Sekreteri M. Yaşar Özekenci, turunçgil üreticisinin en büyük pazarı olan Rusya ile ilişkilerin bir an önce düzeltilmesini beklediklerini ifade etti. Gün geçtikçe üreticinin umutsuzluğa kapıldığını belirten Özekenci;

“Çukurovalı turunçgil üreticisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesi sonrası yaptığı açıklamalarla umutlanmıştı. Sayın Başbakanımızın ve Cumhurbaşkanımızın gerekli talimatları verdiği halde yaş sebze-meyve ihracatının henüz başlamamış olması üreticimizi kaygılandırmaktadır. İlişkilerin kısa sürede düzeleceği beklentisi, devam eden belirsizlik nedeniyle gün geçtikçe karamsarlığa dönüşmeye başladı. Turizm gibi diğer sektörlerde, Rusya ile olan krizin çözümü için gerekli adımlar atıldı fakat turunçgil ile alakalı karantina protokolleri hala sonuçlanmadı. Bu protokoller biran önce sonuçlanmalı ve sektörümüzde yaşanan mağduriyet giderilmeli.” dedi.

Turunçgil için zamanın gittikçe daraldığını belirten Özekenci, yaşanan uçak krizi nedeniyle geçen sezonu zor atlatan üreticinin bu sezonu da boş geçecek gücünün olmadığını ifade etti.

Geçtiğimiz günlerde limon ile başladığı hasada önümüzdeki günlerde erkenci mandalina ile devam edecek olan turunçgil üreticisi, sabırsızlıkla Rusya’dan gelecek olumlu haberi bekliyor.

ELEKTRİK KESİNTİSİ SULAMAYA ENGEL OLUYOR

Rusya krizi ile boğuşan turunçgil üreticisinin son dönemde bir başka sorunla da karşı karşıya kaldığının altını çizen Özekenci, “Üreticilerimizin çoğu su tasarrufu sağlamak için damlama sulama sistemiyle sulama yapmaktadır. Çok sık tekrarlayan uzun süreli elektrik kesintileri, üreticiyi olumsuz etkiliyor. Üretici, elektrik olmadığı için sulama sistemini çalıştıramıyor ve bahçesini sulayamıyor. Ayrıca elektrik kesintileri yüzünden aydınlatma da çalışmadığından bu durum hırsızlara davetiye çıkartıyor. Üretici Rusya’dan gelecek haberi beklerken, bir yandan da bu şekilde mağdur ediliyor” dedi.

Diğer Haberler