1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Akdeniz Meyve Sineği Tehdidine Karşı Adatüb'den Çözüm Önerisi

Akdeniz Meyve Sineği tehdidine karşı ADATÜB'den çözüm önerisi

19.03.2021

Remziye Karabucak

Akdeniz Meyve Sineği’nin (AMS) ülkemiz meyveciliği ve ihracatımız için önemini hepimiz biliyoruz. Akdeniz havzası ülkelerinin hepsinde meyveciliği tehdit eden bu zararlı için birçok mücadele yöntemi birlikte kullanılmaktadır. AMS zararının hasat döneminde olması, ihracatta bu zararlının toleransının 0 olması gibi faktörler zararlının önemini ve alınacak tedbirleri de önemli kılmaktadır. Son dört yıldır daha önceki yıllara göre çok daha yoğun yaşanan AMS popülasyonu ve zarar riski ülkemizdeki tedbirlerin artırılmasını gerektirmektedir.

AMS için halihazırda kullanılan tuzaklar ile kitle yakalama, kısmı dal ilaçlaması gibi yöntemlerin yanı sıra Kısır Böcek Salımı dediğimiz yöntemin Tarım Bakanlığımız tarafından bir proje kapsamında Viyana’daki Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ile işbirliği çerçevesinde gündeme getirildiğini biliyoruz.

Bu kış yaşadığımız iklim koşullarını da dikkate alarak ki eski yıllara göre oldukça sıcak bir kış yaşadık bu proje kapsamındaki üretimin en az 2 belki de 3 katı artırılmasını talep ediyoruz.

2020-2021 kış iklim verileri değerlendirildiğinde Doğu Akdeniz Bölgesi’nde zararlılar için gelişme eşiğini gösteren günderece değeri (AMS için 369 günderece) zararlının birçok noktada 1. Dölünü tamamlayabileceğini göstermektedir. Bu da önümüzdeki üretim döneminin hem bölgemizdeki taş çekirdekliler hem de sonrasın da turunçgillerimiz için ciddi bir tehlikeyi işaret etmektedir. 8 ay boyunca  aktif olan bu zararlının mücadelesi için kesin çözüm Kısır Böcek üretimi ve salımıdır.

Burada bir kez daha Tarım Bakanlığımızın Kısır Böcek Üretim ve salım projesindeki kapasitenin en az 2 katı mümkünse daha fazla artırılması gerektiğini vurgulamak isterim.

ADATÜB yönetim kurulu adına

Remziye Karabucak

Diğer Haberler