1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Adatüb İtalya’Nın Narenciye Üretimini Değerlendirdi

ADATÜB İtalya’nın narenciye üretimini değerlendirdi

19.06.2015

ADATÜB Yönetim Kurulu Başkanı Remziye Karabucak ve Dernek Üyesi Nevzat Arman toplantı kapsamında İtalya’da gerçekleştirilen gezi ile ilgili hazırlanan slayt gösterisi ile narenciye ve üretim açısından Türkiye ile İtalya aralarındaki farklar, oradaki yeni çeşitler ve narenciyenin durumu hakkında üyelere bilgiler verdi.

Adana Turunçgil Üreticileri Birliği (ADATÜB) Yönetim Kurulu Başkanı Remziye Karabucak ve 13 kişiden oluşan dernek üyeleri ile birlikte dünyada narenciyedeki son gelişmeleri yakından takip etmek amacıyla 13-19 Ocak 2014 tarihinde gerçekleştirdikleri İtalya gezisini tüm üyelerle paylaşmak üzere Adana Çiftçiler Birliği’nde bilgilendirici bir toplantı yaptı.

ADATÜB Yönetim Kurulu Başkanı Remziye Karabucak ve Dernek Üyesi Nevzat Arman toplantı kapsamında İtalya’da gerçekleştirilen gezi ile ilgili hazırlanan slayt gösterisi ile narenciye ve üretim açısından Türkiye ile İtalya aralarındaki farklar, oradaki yeni çeşitler ve narenciyenin durumu hakkında üyelere bilgiler verdi.

“Birçok şeyi sorgulama fırsatı bulduk”

ADATÜB Yönetim Kurulu Başkanı Remziye Karabucak, “İtalya’ya teknik bir gezi düzenledik, birçok çeşit gördük, eğlendik ama en çokta Türk Narenciye tarımının ne kadar da ileride olduğunu bir kez daha anladık. Ancak birçok şeyi sorgulama fırsatı bulduk” ifadelerini kullandı.

“Burayı gördüğümüzde bizlerin bu işi ne kadar iyi yaptığımızı hissettik”

Nevzat Arman ise, İtalya’nın narenciye üretimi konusunda ikinci sıraya düştüğünü belirterek, “İtalya, Avrupa Birliği içerisinde yüzde 37’lik bir paya sahiptir. Portakal çeşitleri konusunda özellikle kanlı portakal üzerinde yoğunlaşmışlar. Sanıyorum bir hastalık süreci geçirmişler. O süreçten sonra İspanya’ya benzer şekilde tekrar bir toparlanma dönemine girmişler. Gördüğümüz yerlerde çok eski bahçeler vardı. Çok eski zamanlardan kalma makine yatırımları vardı. Burayı gördüğümüzde bizlerin bu işi ne kadar iyi yaptığımızı hissettik” şeklinde konuştu.

İtalya’da toplam 181 bin hektar narenciye üretim alanı olduğuna dikkati çeken Nevzat Arman, “İtalya’da üretim alanının çoğunu portakal oluşturuyor. Genelde İtalya’nın güney kısmında, Sicilya’ya yakın taraflarda üretimler yapılıyor. Sicilya’ya genellikle limon üretimi var, kuzey taraflarında portakal ve mandalina üretiliyor. Calabria bölgesinde ise portakallarda genellikle turunç anaç olarak kullanılmış. Bahçeleri o kadar hastalıklı ki, yeni gördüğümüz çeşitlerden ödünç dal bile almaya imtina ettik. Portakalın yüzde 60’ı Sicilya bölgesinde 4-5 tane doner üretim alanından yayılıyor. Sardunya da biraz var. Calabria’da yüzde 5’lik bir alan var. 33 bin hektar limon var. En önemli çeşit Feminello Comune, monachello ve interdonato. Feminello daha kokulu bir cins. Mandalina da Klemantin cinsi ağırlıklı olarak görülüyor. Bu cinsin 23 bin hektar üretim alanı var. Mandalina ise 11 bin hektarlık alanda üretiliyor” dedi.

“Üretimlerini etkileyen en önemli faktör toprak kalitesiydi”

Üretimi etkileyen faktörleri de sıralayan Arman, “Bizim gördüğümüz kadarıyla üretimi etkileyen en önemli faktör toprak kalitesiydi. Toprak kalitesi bizim topraklarımızla kıyas görmeyecek kadar kötüydü. PH’ları yüksekti. Bazı bölgelerde kil oranları yüksekti. Toprak ve su tutunma problemleri vardı. Bizim gittiğimiz zaman bahçeleri su altındaydı. Bakteriel ve fungal hastalıklar mevcuttu. Seleksiyon bahçesini gezdik. Ancak Kasım 2013’te yoğun yağmur yağışı altında kaldığından ve fazla değişik çeşit olmadığından kısıtlı zaman geçirdik. Burada Tarocco portakalını gördük. Puglia bölgesini gördük. Burada 100 bin hektar narenciye üretimi ve erkenci Clemenruby, Caffin,Spinozo, SRA89, Corsica 2, Clementine ve geçci Hernendina, Nour, Mandalate çeşitleri vardı” diye konuştu.

“Kanlı portakal araştırmaları yapılıyor”

Portakal araştırma merkezlerini de gezdiklerini ifade eden Arman, sözlerine şöyle devam etti:“Burada özellikle de kanlı portakal araştırmaları yapılıyor. 250 da alana yayılmış, 11 ayrı bölümden meydana geliyor. Bu bölümlerde gübre, yeni cins ve sulama yönetimi üzerine çalışıyorlar. Ciddi su problemi olan bir bölge. Bu problemi çözmek içinde çalışıyorlar. 30 senedir Triploid üzerine çalışıyorlar. Mandalate ve Mandared (Red Nules) burada keşfedilmiş. Ayrıca Organik Limon bahçesi gezisi yaptık. Bahçe 1500 hektar ancak bahçe sahibinin paketlemesi olduğundan dolayı etrafta ki toplam 2500 hektarlık bahçelerden de mal alımı yapıyorlarmış. 1500 hektar olan limon bahçesi 30 yaşında, Feminello çeşidi hakim ve anaç olarak yine turunçtu. Birinci kalite pazara gidiyor, 2. kalite meyve suyu ve diğer kaliteler kozmetik, dondurulmuş meyve suyu pazarı için kullanılıyor. Bölgede dereceler kışın 0 derecenin altına düşmüyor, yaz aylarında da 45 dereceye kadar yükselebiliyor. Sulama yazları haftada 1 kere yapılıyor. Bahçede Tristeza ve uçkurutan hastalığı var. Yazın 20 günde 1 defa uçkurutandan dolayı kuruyan yerleri kesiyorlar.Ayda bir defa ot biçiyorlar, ot ilacı kullanımı yok. Budama yüzeysel yapılıyor, aralardan açma yok. Şubatta hayvan gübresi veriyorlar, Ocak-Aralık ayında kışlık yağ, Temmuz-Ağustos aylarında ise yazlık yağ kullanıyorlar”

Diğer Haberler