1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Adatüb, Bakan Çelik’Ten Destek Istedi

ADATÜB, Bakan Çelik’ten destek istedi

01.08.2016

Adanalı turunçgil üreticileri, Rusya kriziyle darbe alan turunçgil üreticilerinin sorunlarını Ankara’ya taşıdı.

Savaş uçağının düşürülmesiyle başlayan kriz sonrası Rusya’nın ithalatı durdurmasıyla zor günler yaşayan Adanalı turunçgil üreticileri, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’ten destek istedi. Başkente çıkarma yapan Adana Turunçgil Üreticileri Birliği (ADATÜB) Başkanı Rifat Karabucak ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Bakan Faruk Çelik’le makamında görüşüp, turunçgil tüketiminin iç piyasada artması için Hâl Yasasının gevşetilmesini, televizyonlarda teşvik edici kamu spotları yayınlanmasını, bir defaya mahsus üreticilere dekar başına doğrudan destek verilmesini talep etti. ADATÜB heyeti, 64’üncü hükümette Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak görev alan Adana Milletvekili Fatma Güldemet Sarı’ya da “hayırlı olsun” ziyaretinde bulundu.

“Hal yasası gevşetilmeli, iç tüketim teşvik edilmeli”

ADATÜB Başkanı Rifat Karabucak ve Yönetim Kurulu Üyeleri, AK Parti Adana Milletvekili Tamer Dağlı eşliğinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in makamına konuk oldu. ADATÜB heyeti, Türkiye’nin sınır ihlali yapan Rusya uçağının düşürmesiyle bu ülkenin ekonomik yaptırımlarından en çok turunçgil üreticilerinin etkilendiğini dile getirdi. Turunçgil üreticilerinin sorunlarını rapor halinde Bakan Çelik’e sunan ADATÜB Başkanı Rifat Karabucak, “Sayın Bakana; turunçgil üretiminde dünyanın sayılı üreticilerinden biri olmamıza rağmen, iç tüketimimizin dünya ortalamasının çok altında olduğunu dile getirdik. İç tüketimin artırılmasına yönelik, hal yasasının gevşetilmesi, kamu spotlarıyla tüketicinin bilinçlendirilmesi, kamu kurum ve kuruluşlarında turunçgil tüketiminin teşvik edilmesinin sektörümüze faydalı olacağını ifade ettik. Sayın Çelik bu düşüncelerimize olumlu yaklaştı ve kamu spotunun bakanlık tarafından yapılabileceğini belirtti” dedi.

“Rusya krizi devam ederse 2016 sezonu çok kötü geçer”

Karabucak, Rusya krizi devam etmesi ve 1 Ocak itibariyle bu ülkeye turunçgil ihracatının durması halinde Adana’da turunçgil üretiminin 2016 yılı için çok kötü geçeceğine dikkat çekti. Karabucak, “Üreticilerin bahçelerine budama, gübreleme, ilaçlama gibi faaliyetleri yapamayacağını ve Tarım Kredi Kooperatifleri, Ziraat Bankası ve diğer bankalara olan borçlarını ödeyemez hale geleceğini dile getirdik. Bu mağduriyetin ihracatçıya verilen desteklerle giderilemeyeceğini, 2016 yılında bir defaya mahsus olmak üzere, turunçgil üreticilerine, dekar başına doğrudan destek verilmesini talep ettik” diye konuştu.

Başkan Rifat Karabucak, krizin devam etmesi durumunda mevcut potansiyel göz önünde tutularak üretim planlaması ve ürünlerin değerinde pazarlanmasına yönelik tarım stratejisinin tekrar gözden geçirilmesinin önem taşıdığını ifade etti. Karabucak, ADATÜB olarak devletin vereceği her türlü göreve hazır olduklarını bildirdi.

Bakan Sarı’ya “hayırlı olsun” ziyareti

ADATÜB heyeti, Ankara seyahatinin ikinci durağında 64’üncü hükümette Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak görev alan Adana Milletvekili Fatma Güldemet Sarı’yı makamında ziyaret etti. ADATÜB yöneticileri, Bakan Sarı’ya dünyada bir ilk olacak, Turunçgil Koleksiyon Parkı Projesini sundu. Bu projeyle ilgili yaşanan sorunları aktaran ADATÜB heyeti, Bakan Sarı’dan bu parkın Adana’ya kazandırılması için destek sözü aldı.

Diğer Haberler